הנגאובר או בשפה העברית "חמרמורת", נובע בעיקר משינויי באיזון במערכת העיכול והדם על ידי הפיכתה לחומצית יותר. תהליך זה מלווה בכל אותן תופעות מעיקות הכוללות בין היתר ירידה באחוז המינרלים בדם, התייבשות, כאב ראש, כבדות האברים, עייפות, בחילות – וכל מה שנבקש להימנע לאחר אירוע ושתייה.

בכדי להתמודד עם התופעה להלן מספר המלצות זמינות וקלות מאד לביצוע :

– הסידן הוא אחד המינרלים החשובים בגופנו ולוקח חלק בלתי נפרד כמעט בכל פעולה בגוף. השימוש במינרל זה כתוסף תזונה בסיסי לאחר שתיית אלכוהול, יסייע בהחזרת איזון חומצה/ בסיס במערכת העיכול ובדם, לאחר שתיית אלכוהול מרובה.
למעשה, רוב המינרלים מסייעים בתהליך זה, אך הבולט מכולם הוא הסידן – הנחשב לבסיסי ביותר. יחד עם זאת, על מנת לסייע בספיגת הסידן מומלץ להוסיף ויטמין D (קלציפרול) או למצוא תוסף תזונה המכיל את שניהם.
בשל חשיבותם של מינרלים רבים בתמיכה שלהם בהטמעת הסידן, יהיה מומלץ לשקול נטילת מולטי מינרל המכיל מספר מינרלים אשר לוקחים חלק בתהליך איזון חומצה/ בסיס.

– מינרלים מוכרים אחרים, המצויים בשימוש נפוץ יכולים גם כן לסייע כדוגמת : מגנזיום, בורון, אשלגן ואפילו זרחן הנחשבים למווסתי חומציות וכתוצאה מכך גם מסייעים במניעת צרבת ומשפרים את מאזן האלקטרוליטים – מלחים בגוף. בכך, מתוקף תפקידם, מונעים סכנת התייבשות השכיח ביותר אחרי שתייה מרובה של אלכוהול, ואחד הסיבות לכאב הראש הידוע לשמצה – שאחרי.

– שתיית מים מרובה ולהימנע מקפה בבוקר שאחרי חיונית. רבים מאמינים שכאב הראש יירגע אחרי הקפה. פעמים רבות המצב אף מחמיר כיוון שקפה משתן וגורם גם הוא להתייבשות המחריפה את תחושת הכאב, בחילות ובעיות ראיה וחשיפה לאור..

– אחד מצמחי המרפא הידועים והטובים גם הם להרגעת הנג-אובר הוא צמח הזנגביל (ג'ינג'ר). הג'ינג'ר מפורסם בזכות יכולתו להרגיע כמעט מיידית מחושי בטן, לרבות כאב, צרבת, בחילה והקאות.
לג'ינג'ר השפעה ישירה על חיזוק מערכת העיכול, הוא בעל טעם מתקתק וחריף התומכים בפעילות הקיבה והטחול ומאפשרים תנועת מעיים טובה יותר ומאוזנת יותר.

* מוצר מדף יעיל במיוחד הוא "אמטיקס" המשווק בארץ על ידי חברת ביו פרו ושאינו תרופה אלא תוסף תזונה המכיל כמות מרוכזת ונדיבה של ג'ינג'ר. התוצאות הן מהירות למדי להרגעת בחילה/ צרבת ותחושה כללית של חולשה לאחר שתייה מרובה של אלכוהול. היתרון בנטילת תוסף תזונה זה על פני השימוש בשורש הטרי, הוא הריכוז הגבוה של החומר הפעיל בג'ינג'ר, ההתעסקות עם ההכנה וכן הטעם של הג'ינג'ר שלא כולם אוהבים.

** למי שמעוניין בהכנת חליטה טרייה:
4-5 פרוסות של ג'ינג'ר טרי, תיון חליטת קמומיל (או 2 קמצוצים של בבונג/ קמומיל) להשאיר בכוס לפחות 7-8 דקות לפני שתיית החליטה. ניתן להוסיף מעט דבש. חליטה זו תקל על כאב הראש ותחושת הבחילה.

–  עוד דרך מקורית להקלה על הנג אובר: להכין מרתח משתי קליפות שלמות של בננה, ולשתות ספל מלא של המרתח – טעים ואפקטיבי בהיותו מכיל מינרלים רבים המסייעים לאיזון החומציות ושיפור מהיר.

*** ד"ר רואי גוניק ND OMD הוא מומחה ברפואה סינית נטורופתיה, מרצה בכיר ברפואה סינית, מרצה לנטורופתיה במכללת ברושים, אונ' ת"א ובעל מרפאה ברעננה עם ותק של 12 שנים.