מהי נטורופתיה

naturopatiaמשמעות המילה נטורופתיה היא: יצירת התנאים המאפשרים לגוף לרפא את עצמו ‏בכוחותיו.
הרפואה הנטורופתית היא גישה רפואית ייחודית המתבססת על ניצול היכולת הטבעית
של האדם ומערבת ידע מדעי מודרני עם רפואה טבעית ומסורתית, תוך חיזוק ותמיכה במערכות הריפוי של הגוף פיזית ונפשית.
הנטורופתיה מתמקדת בטיפול ובמניעת מחלות על ידי שימוש באמצעים טבעיים הכוללים צמחי מרפא, תזונה, צום רפואי, שיטות טיהור וניקוי מרעלים, תוספי תזונה, ויטמינים, פעילות גופנית, רפואת גוף-נפש, הפחתת מתחים, התנהלות עם סטרס, נשימה, דמיון מודרך, יעוץ לאורח חיים בריא (פיזית, נפשית ומנטאלית), מודעות אישית ולקיחת אחריות על בריאותנו.
הנטורופתיה מעודדת את המטופלים להיות שותפים פעילים בתהליך. עידוד האדם להיות שותף פעיל בשמירה על בריאותו הפיזית והנפשית בשיתוף פעולה עם הטבע וכוחות הריפוי שלו.
הנטורופתיה מסתכלת על סימפטומים של מחלה כעל סימני אזהרה שמשהו לא פועל כשורה בגוף ועל אורח החיים והרגלים לקויים. המטרה העיקרית היא לטפל בגורם האמיתי למחלה ולא בסימפטום. נטורופת עורך תשאול מעמיק שמטרתו אבחון לצורך התאמת תוכנית טיפול שלמה המכוונת למקור הבעיה ולא רק לסימפטומים שלה.

הנטורופת בראשונה הוא אדם המחפש לשקם ולשמר בריאות אופטימאלית על ידי הדגשה של תהליך הריפוי הטבעי הקיים בכולנו. הפעולה הפשוטה, היומיומית של מערכת הריפוי הטבעית המצויה בכל אחד מאיתנו היא מדהימה וישנן דרכים רבות לשפר ולעודד אותה. מערכת ריפוי זו היא מערכת פונקציונאלית של הגוף, לא ניתן להסביר או לשרטט אותה כמו מערכת מובנית כגון מערכת העצבים או מערכת השלד-שרירים. מערכת זו אינה מקבילה במדויק לשום מערכת של מבנה גופני.

הנטורופתיה מבוססת על 6 עקרונות;

Vis Medicatrix Nature  ( כוחות הריפוי הטבעיים )
לגוף יש מנגנוני איזון, תיקון וריפוי משלו. הנטורופתיה ‏רק מסייעת ותומכת בגוף באמצעים טבעיים בכדי להביאו למצב מאוזן ולאפשר לגוף סיכוי טוב יותר בתהליך הריפוי.‏

 Treat The Whole(התייחסות לאדם כשלם )
הנטורופתיה מתייחסת למכלול גורמי המחלה. גורמים פיזיים, ‏פסיכולוגיים, נפשיים, סביבתיים, חברתיים ועוד. מחקרים רבים הוכיחו את יחסי הגומלין והקשר הישיר בין המערכת הרגשית – נפשית למערכת הפיזיולוגית – גופנית.

 Tolle Causam (זיהוי והתייחסות לסיבות)
סימפטומים הם דרך של הגוף להתמודד עם המחלה ולהגן על עצמו, או שהם התוצאה של הגורם למחלה. לכן, על פי הנטורופתיה, מחלה היא לא בהכרח דבר רע, אלא ניסיון של הגוף לשקם את עצמו ולהתמודד עם משהו שגרם ליציאה מהאיזון.

 Primum Non Nocere ( ראשית אל תגרום נזק )

הנטורופתיה דוגלת בהימנעות, משימוש בשיטות שעוסקות אך ורק בהדחקת הסימפטומים ומעודדת שימוש בטכניקות טיפול בעלות מינימום סיכון ‏או נזק. ‏עבודה בשיתוף פעולה עם חוקי הטבע ועם כוחות הריפוי שלו.

הרופא כמורה ומחנך ( רופא הוא מורה) !
הנטורופת מבין ומכיר בחשיבות הקשר בין המורה לתלמיד. עד כמה משפיע קשר זה על האמון שנותן בו האדם. הנטורופתיה מדגישה את חשיבות שינוי דפוסי חשיבה ורגש ומעודדת את האדם לקחת אחריות מלאה על חייו ובריאותו, להיות שותף פעיל בתהליך בשיתוף פעולה עם הטבע וכוחות הריפוי. מטרתה חינוך להרגלי חיים בריאים כבר בגיל ‏צעיר.

רפואה מונעת
מניעת מחלות מלכתחילה היא המטרה הנכספת של כל רופא ומטפל. מניעת מחלות תמיד עדיפה על הטיפול בהן, תמיד קלה ובטוחה יותר. היא כל כך חשובה עד שחייבים ללמוד כיצד לעשות זאת. מטרתה הראשונה היא להפחית את הסיכון לחלות ולמות, על ידי כך שהיא משפרת את פעולת מערכת הריפוי הטבעי של הגוף. הגישה הנטורופתית היא בעיקרה גישה של מניעה המתייחסת ‏לחינוך לאורח חיים בריא, להערכת גורמי הסיכון, לתרומת התורשה ולרגישות האישית של האדם למחלה.

אני מאמין בדרך הוליסטית זו ומיישם אותה במרפאתי. אשמח לתת עוד מידע בפגישת האבחון והייעוץ.

לקביעת ייעוץ וטיפול במרפאתנו צרו קשר