מה לאכול כדי להגן על העור מפני נזקים וקמטים מהשמש

מאת: בירלירייט תואר דוקטור, R.D.,עורך תזונה 

ככל שמזג האוויר מתחמם וכולנו מתחילים לבלות זמן רב יותר בחוץ, רוב הסיכויים שנעלה את השימוש בקרם ההגנה שלנו. אבל האם ידעתם כי מזונות מסוימים יכולים להגן על העור מפני השמש ואת הנזק היכול להיגרם לעור שלכם? זה נכון (למרות נכונות הדברים, אין זה אומר לוותר על קרם ההגנה).

להגביר את ההגנהמפני סרטן העור (הסוג הנפוץ ביותר של סרטן) ולעזור לשמור על עור עם מראה צעיר עם 6 מזונות אלו.

 1. תותים

כוס תותים מספקת כ- 150 אחוז מהכמות היומית המומלצת של ויטמין c ואכילת מזונות עשירים בויטמין c עשויים לסייע למנוע קמטים ויובש הקשורים לגיל. לפי מחקר משנת 2007 בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition.

 2. עגבניות

עגבניות מקבלות את הגוון האדום שלהם מליקופן; רוטנואידים שעשויים לסייע לשמור על העור שלנו חלק. במחקר שפורסם בשנת 2008 בכתב העת האירופי של רוקחות ו Biopharmaceutics, חוקרים מצאו כי מתוך 20 המשתתפים במחקר, העור של מי שגופו היה עשיר יותר בליקופן, היה חלק יותר לעומת מי שגופו הכיל כמות נמוכה של ליקופן.

צריכה מוגברת של ליקופן עשוי גם להגן על העור מפני כוויות שמש. באחד המחקרים, המשתתפים שנחשפו לאור UV היה כמעט 50 אחוז פחות אדמומיות בעור לאחר שאכלו 2 1/2 כפות רסק עגבניות (או שתה כ 1 2/3 כוסות יומי מיץ גזר), בנוסף לתזונה הרגילה שלהם , במשך 10 עד 12 שבועות. תוספי תזונה, לעומת זאת, לא היו כל כך יעילים: באותו מחקר, אלו שקיבלו תוספת ליקופן או ליקופן סינתטי לא היו מוגנים באופן משמעותי מפני כוויות שמש. ניתן לקבל ליקופן גם באשכולית ורודה, גזר, אבטיח, גויאבה ופלפלים אדומים.

 3. טופו

טופו-ו soyfoods אחרים, כגון אדממה וחלב סויה (לא מהונדס גנטית)-עשוי לסייע בשמירת הקולגן ומיצוק עור משום שהוא עשיר באיזופלבונים. במחקר שפורסם בכתב העת של American College of Nutrition, עכברים שהוזנו איזופלבונים ונחשפו לקרינת אולטרה סגולה, היו עם פחות קמטים ועור חלק יותר מאשר עכברים שנחשפו לאור UV אבל לא קיבלו איזופלבונים. החוקרים מאמינים כי איזופלבונים עוזרים למנוע התפרקות הקולגן.

 4. טונה

טונה-ודגים נוספים העשירים באומגה 3, כמו סלמון וסרדינים, עשויים לעזור לשמור על עור בעל מראה צעיר ולמניעת סרטן העור. EPA (חומצתeicosapentaenoic), אחד שומני האומגה 3 בדגים שומניים, הוכח כמשמר קולגן, חלבון סיבי שמחזיק עור מוצק. ו- EPA בשילוב עם חומצות שומן מסוג אומגה 3 בדגים, DHA (חומצת docosahexaenoic), מסייע במניעת סרטן העור על ידי צמצום תרכובות דלקתיות שיכולות לקדם את צמיחת הגידול, על פי דבריו של הומר ס.בלאק, Ph.D., פרופסור אמריטוס במחלקה דרמטולוגיה ב- Baylor College of Medicine ביוסטון: ממליץ לאכול שתי מנות של דגים שומניים בכל שבוע: אומגה 3 טובה לא רק לעור שלנו, אלא גם ללב ולכלי הדם.

5. קקאו

מסתבר על פי מחקרים. חד משמעית הראו שאין קשר בין בעיות שוקולד לבין בעיות עור, וכי סוגים מסוימים של שוקולד, למעשה, יכולים להיות אפילו טובים לעור שלך. הקקאו מכיל סוג שלפלבנואיד בשם (epicatechin). במחקר שכלל 24 נשים, שפורסם ב- Journal of Nutrition, שתיית משקה יומי קקאו עשיר ב-epicatechin  למשך 12 שבועות יצר שיפור מרקם העור. המחברים הסבירו כי epicatechin מגבירה את זרימת דם לעור, הגדלת ההיצע הוא מזין וחמצן גורמים חיוניים לשמירה על עור בריא.