כיצד להתמודד עם אלרגיה

על תופעת האלרגיה בראי הרפואה הסינית ומעניק טיפים טבעיים לטיפול עצמי בתופעה ולשיפור התחושה.

 הרפואה הסינית מתייחסת לאלרגיה כאל מצב של חוסר איזון במערכת החיסון, כלומר, חוסר איזון באיברים האחראים למערכת החיסון (בראיה הסינית). לעומת הרפואה המערבית המתייחסת לאלרגיה כאל מצב של עודף פעילות מערכת החיסון, מצב של עודף ייצור היסטמינים, המעוררים תגובה אלרגית, כגון התעטשויות, נזלת, עיניים דומעות ועוד.
בדרך כלל אלרגיות בולטות יותר בתקופת האביב, עם זאת הרפואה הסינית מייחסת לכל עונה את האיברים הפנימיים אשר בולטים בפעילותן בתקופה זו:

* הכבד ואת כיס המרה – תקופת האביב מיוחסת ליסוד העץ אשר מייצג את את הכבד ואת כיס המרה. הכבד בעל תכונות רבות וביניהן אחסון וסינון הדם, השפעה על המערכת האנדוקרינית, על העיניים ועוד.

* הריאות – איבר חשוב האחראי על מערכת הנשימה (ריאות, אף, סינוסים, גרון), על העור (איבר נושם גם כן) וכן על מערכת החיסון. כאשר הריאות חלשות, הגוף נוטה לחלות באופן תדיר ומחלות כגון שפעת, נזלת, ברונכיטיס, סינוסיטיס ואפילו מחלות עור שונות נוטות להגיע.

* הטחול – על פי הרפואה הסינית הטחול אחראי על תנועת הנוזלים והחומרים השונים בגוף, מערכת העיכול, ייצור דם, איכות החומרים בדם ובנוזלים, מערכת החיסון ועוד. כאשר הטחול אינו עובד באיזון, יכולים להופיע סימפטומים רבים ושונים כגון; ליחה, נזלות, שלשול, בעיות עיכול שונות, אפילו אנמיה.

3 איברים חיוניים אלו עובדים בשיתוף פעולה על מנת שכל שמערכת הגוף תעבוד כמות שצריך. אך, לעיתים נחלש איבר אחד או יותר ואז מתחילות הבעיות.
על-פי הרפואה הסינית הטחול מזין ומחזק את הריאות, זאת הוא יכול לעשות רק אם הוא חזק דיו, ומקבל גם הוא הזנה ותמיכה. כאשר מכניסים לגוף מזונות לא בריאים כגון מטוגנים, סוכרים מעובדים, מוצרי חלב רבים ומזון שמן, מחלישים את הטחול ופוגעים ביכולתו לעבוד כראוי. מצב זה גורם להצטברות של ליחה במערכת העיכול ולאחר מכן במערכת הנשימה. כאשר הטחול אינו מזין את הריאות בצורה יעילה, אלה נחלשות ומערכת הנשימה נפגעת. כאשר מערכת הנשימה נפגעת, נפגעת גם מערכת החיסון.
הריאות אמורות לרסן את פעילות הכבד, ולדאוג שהכבד יעבוד במידה הרצויה ולא בעודף. כאשר הריאות חלשות מהרגיל, הכבד פועל במצב של עודף ותופעות רבות, הקשורות לעודף פעילות היסטמינים, עלולות להופיע כגון; עיניים דומעות, גרד בעור (כולל אטופיק דרמטיטיס/ אסטמת עור), נזלת כרונית ועוד.

 לד"ר גוניק שלל טיפים לטיפול עצמי באלרגיה:

* כדאי להימנע ממזון מטוגן.
* כדאי להימנע ממזון המכיל בוטנים (ממרח בוטנים, חטיפי בוטנים שונים.
* כדאי להימנע ממתוקים (שוקולד, סוכריות, עוגות).
* רצוי להרבות באכילת שום ובצל, עירית, בצל ירוק, פטרוזיליה, שמיר, קרישה.
* מומלץ לאכול הרבה ירקות כתומים, צהובים (ירקות שורש) המחזקים את הטחול.
* כדאי להימנע מאבקות מרק.
* רצוי להשתמש במוצרי חלב עיזים, או חלב אורז.
* מומלץ להרבות באכילת ארטישוק, סלק, שמן זית (מכרישה קרה) ולימון.
* רצוי להפחית מאכלים מאוד חריפים (החריף טוב במידה קטנה. הרבה מזון חריף מחליש את הריאות).
*בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע אשר יתאים את הטיפול למטופל ולא את הטיפול למחלה.

לסובלים מעיניים אדומות ודומעות – ללחוץ כשתי דקות על שתי נקודות המצויות בגב הראש, מעט מעל לחיבור הצוואר עם הראש, מהצדדים, ניתן להרגיש שקע  במקום, ללחוץ בעצמה הרצויה למטופל.
לסובלים מאף נוזל כרוני – מומלץ לעשות שטיפות עם מי מלח. אמנם בהתחלה זה שורף אבל מאוד יעיל. כף גדושה של מלח בכוס מים חמימים, לערבב ועם טפטפת לטפטף לכל נחיר, מספר פעמים.

 

רפואה שלמה,
רואי